Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kde dělá Miloš chybu? Potenciál obhájce hradu je vyšší než jeho skutečné výsledky

12. 01. 2018 18:01:18
Zemanovi potenciální voliči si vytvořili příliš silný blok ve spojení s jeho minulostí. Tyhle problémy má tendenci léčit čas - stačilo 10 let mlčenlivého přemítání na Vysočině a lidé zapomněli, proč Zeman politiku vlastně opouštěl

Na své cestě životem jsem zjistil, že lidé se neradi řídí fakty a rozumem. Je to celkem pochopitelné - dobrat se na základě čirých faktů k nějakému závěru je jednak náročné na přemýšlení a jednak člověk může snadno zabřednout do dilemat, pokud pro obě volby existují stejně dobré argumenty pro i proti. V takové chvíli nastává situace, kdy jednotlivým faktům musíme přiřadit emocionální váhu a rozhodnout se.

Většina lidí ale do takové situace často ani nedojde. Kdyby lidé opravdu vážili na miskách vah kvality, minulé skutky i sliby jednotlivých kandidátů, musely by na tom být preference Miloše Zemana podobně jako u Petra Hanniga. Oba jsou takřka totožní kandidáti, cílí na stejnou skupinu obyvatel, používají podobný jazyk a sahají do stejné kapsy pro své argumenty. Miloš Zeman má ale proti Hannigovi mocnou zbraň: emocionální blízkost, kterou si k němu lidé vybudovali za dlouhá léta, kdy je v politice. A je v podstatě lhostejné, že jsou to v řadě případů emoce mírně negativní - argumenty typu "sice s ním ve všem nesouhlasím, ale aspoň vím, na čem jsem" nebo "aspoň je s ním sranda" nejsou vůbec výjimečné. Lidé dávají přednost starému znamému, i když nejsou zcela spokojeni, proti novému a neznámému, co má potenciál uspokojit, ale i hrozivě zklamat.

Petr Hannig za sebou nemá žádné skandály, žádnou opoziční smlouvu, žádnou kufříkovou aféru, žádné podezření z objednané vraždy novinářky ani neuvěřitelně dlouhou historii kardinálních lží. Přesto proti Zemanovi nemá šanci. Podobá se to stockholmskému syndromu. Lidé fandí člověku, který jim unesl moderní právní stát i s ústavou, dokumentem, který nebyl napsaný s ohledem na možnost, že by se v čele státu ocitl člověk, který ústavu nerespektuje - anebo jen tehdy, když se mu to hodí.

Miloš Zeman má ovšem potenciál oslovit ještě mnohem více voličů než dosud. Jediný problém je v tom, že tito jeho potenciální voliči si vytvořili příliš silný blok ve spojení s jeho minulostí nebo aktuálně vykonávaným mandátem. Často ve spojení s různými kandidáty slýchávám argumenty jako "já bych mu to i hodil, ale...". Tyhle problémy má tendenci léčit čas - stačilo 10 let mlčenlivého přemítání na Vysočině a lidé zapomněli, proč Zeman politiku vlastně opouštěl. Miloš Zeman neudělal nic pro to, aby potenciální voliče, rozezlené lživou kampaní z minulých voleb či ještě dávnějšími skutky, uchlácholil, aby ten vytvořený mentální blok rozbil. Jeho mandát byl plný lží, útoků, nesplněných slibů a negativních emocí. Neuběhl týden, kdy by se nezdálo, že prezidentský tým nalezl opět nové, ještě hlubší dno.

To byla strategická chyba. Kdyby se Miloš Zeman soustředil na to podstatné a osvědčené, měl by potenciál nechat své konkurenty hluboko v poli poražených. Tím podstatným a osvědčeným je lavírování mezi proevropským a nacionalistickým postojem, intelektuální převaha kombinovaná se světáckostí a hospodským humorem a v neposlední řadě politické úspěchy. Z těchto okruhů se mu mimořádně dařilo jen v tom prvním. Nikdo teď vlastně neví, jestli je Zeman proevropský anebo ne. Možná ani on sám. Intelektuální převaha však kamsi vymizela, zůstaly jen trapné a opakované bonmoty zastydlé kdesi v pubertě a útoky na lidi z různých skupin, ve kterých přitom měl Miloš spíš lovit voliče. A konečně: politické úspěchy zůstaly v říši fantazie. Zemanovi se za celý mandát nepovedlo dotáhnout téměř nic - snad s výjimkou kanálu Dunaj - Odra - Labe, který se dostal do aktuálního vládního programu ve formě studie. V zahraniční politice je Zeman outsiderem - Putin jej jen využívá a zbytek světa se mu vyhýbá. Jeho plány na vládní puč dokonal až sám Sobotka o řadu let později svým tragicky neobratným pokusem zbavit se Andreje Babiše.

Zkrátka a prostě - Zemanovi se nepodařilo vytvořit mnoho pozitivních emocí a zároveň nedal příliš prostoru, aby negativní emoce vychladly. Uvidíme, jestli mu bude stačit tolik voličů, co před lety, o mnoho víc jich mít nebude.

Autor: David Patras | pátek 12.1.2018 18:01 | karma článku: 14.03 | přečteno: 526x


Další články blogera

David Patras

Proč je dopravní policie nečinná?

Měřit rychlost je snadné, proč ale dopravní policie nekontroluje i jiné zásadní přestupky, které ohrožují bezpečnost na silnici i komfort řidičů a chodců? Je to z lenosti? Z důvodu podstavu? Tady je seznam nejčastějších prohřešků.

23.3.2018 v 13:37 | Karma článku: 28.42 | Přečteno: 1304 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Lubomír Stejskal

K summitu Trump - Putin

Helsinské setkání prezidentů USA a RF má také svoji izraelskou dimenzi. Týká se Sýrie. Současné boje vládních vojsk a protirežimních sil v těsné blízkosti Izraele sledují jeho politické a vojenské špičky s mimořádnou pozorností.

16.7.2018 v 20:20 | Karma článku: 8.34 | Přečteno: 107 | Diskuse

Karel Trčálek

Řvoucí hysterikové v ulicích svrhnou Babišovu vládu jako na Ukrajině či na Slovensku!

Jsem pevně přesvědčen o tom, že řvoucí hysterikové v ulicích brzy svrhnou Babišovu vládu. Proto jsem taky napsal tento skvělý a fantastický článek, abych tomu, pokud možno, zabránil

16.7.2018 v 18:04 | Karma článku: 12.68 | Přečteno: 291 | Diskuse

Tomáš Břicháček

Mlácení prázdné subsidiarity

V Bruselu se zvláštní pracovní skupina půl roku zamýšlela nad principem subsidiarity a nad tím, které oblasti by Unie mohla vyklidit a vrátit k rozhodování členským státům. Výsledek: nebyla nalezena ani jedna taková oblast.

16.7.2018 v 15:00 | Karma článku: 24.50 | Přečteno: 571 | Diskuse

Jiří Paroubek

Vaše věc byla opět první

Až dnes, a v malé míře i v sobotu, se čtenáři mainstreamových médiích dozvídají detaily (někdy vymyšlené) a inside informace (někdy přikrášlené) o jednání klubu ČSSD předcházejícímu hlasování o důvěře vládě v minulém týdnu.

16.7.2018 v 14:26 | Karma článku: 12.39 | Přečteno: 312 | Diskuse

Aleš Merta

"American idiot"

Americký prezident Trump, na posledním summitu NATO v Bruselu, opět Evropě ukázal, kde je její místo, tedy že má být nadále podřízena politice Spojených států kdykoli, když si to strýček Sam bude přát.

16.7.2018 v 13:22 | Karma článku: 31.00 | Přečteno: 1933 | Diskuse
Počet článků 2 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 915

Hudebník, občasný humorista, bývalá korporátní myš.

Najdete na iDNES.cz